Hamileyken Adet Olunur Mu?

En çok soru aldığımız konulardan birtanesi de hamileyken adet olunur mu şeklinde gelen sorular. Bu ve bunun gibi hamilelik ile adet arasında çeşitli açılardan merak edilen konular mevcut. Onlara yer vererek bu süreçte aklınıza takılabileceklere aydınlık getirmeye çalışalım. Çünkü hala hamile kaldıktan sonra dahi çeşitli endişeler duyan kadınların olduğunu görüyoruz. Çünkü zaten adet kendi başına çeşitli varyasyonları olan bir süreçken bir de hamile olmaları ek sorumluluk getirmektedir.

Hamileyken Adet Olunur mu

Bu soruyu açıklamadan önce birkaç ön bilgi vermeye çalışalım. Her şeyden neden adet gördüğünü anlamak aslında tek başına açıklık getirecektir. Adet döngüsünün başında çok hızlı bir artış gösteren östrojen/kadınlık hormonu; rahim duvarının her ay düzenli bir şekilde yenilenmesini sağlar. Bu hormonun artması ile birlikte yumurtalıklar harekete geçer ve yumurta üretimi başlar. Adet döngüsünün yaklaşık olarak 14. gününde yumurta, yumurtalıktan dışarıya atılır ve rahime ulaşır. Kadın vücudu her ay, rahimi hamilelik süreci için uygun bir ortam haline getirmek için rahim iç tabakası oluşturur. Yumurta hücrelerinde döllenme gerçekleşmediğinde, yani hamilelik söz konusu olmadığında; yumurta kendi kendine parçalanmaya başlar. Yükselen hormonların da düşüşe geçmesi ile rahim içinde oluşan doku; yani rahim iç tabakası hızla bozulur, dökülmeye başlar ve bu kalıntılar kanla birlikte vajina yoluyla vücuttan atılır. Adet döngüsünün bu evresinde meydana gelen bu olaya adet kanaması denir. Dolayısıyla bu açıklamaya göre eğer böyle bir gelişmenin yaşanması sonucu bu olay meydana gelecektir. Ancak bildiğimiz kadarıyla hamileyken yumurtalama olmaz. Daha doğru olunmadığı yönünde güçlü bilgiler mevcut.

Hamileyken Adet Görmek

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında hamileyken adet görmek mümkün mü ya da adet olunur mu konusunu daha iyi anlamanız için şu bilgileri de dikkatlice okumalısınız. Döllenme gerçekleştiğinde, yani hamilelik süreci başladığında ise normal şartlarda adet görmek mümkün değildir. Çünkü embriyoyu algılayan rahim hormonal mekanizmayı devre dışı bırakarak adet sürecini sonlandırır. Dolayısıyla hamilelik gerçekleştikten sonra adet (regl) görülmez, fakat kanama olabilir. Bu bakımdan bazı kadınlar hamile kaldıktan, yani gebelik gerçekleştikten sonraki birkaç ayda da kanama yaşayabilirler. ‘’İmplantasyon’’ adı altındaki bu kanamalar, gebeliğin başlangıcında oluşur ve embriyonun rahime tutunması ve yerleşmesine bağlı olarak yaşanabilir. Genellikle anne adayları bu kanamaları, adet kanamalarıyla karıştırabilmektedir. Bu durum halk arasında üstüne görme ya da üstüne adet görme tabirleriyle de ifade edilebilmektedir. Bu kanamanın yapısı, adet (regl) kanamasından oldukça farklı olmakla beraber; daha az miktarda ve lekelenme tarzındadır. Rengi bakımından da farklılık gösterebilen bu kanama; döllenmesi gerçekleşen yumurtanın rahime yerleşmesinden yaklaşık olarak on gün sonra meydana gelir.

Birçok kadın, hamilelik sürecinin başladığını ve kanamaların hamilelik sebebiyle gerçekleştiğini fark etmeyerek; bu kanamaları adet (regl) döngüsü olarak algılayabilmektedir. Hamilelik sürecinde, düşük ve enfeksiyon riski sebebiyle ya da rahim ve plasenta kaynaklı çeşitli kanamalar görülebilmektedir.

Hatta okuduğumuz yorumlardan “adet oldum ama hamileymişim” gibi durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Ama şu bir gerçek hem adet gördüğü halde böyle düşünenler, hamile olabilir miyim diye merak edenler hem de kendini hamile  gibi hissedenler mutlaka test yaparak kendilerini kontrol etmeleri gerekiyor. Yani insan vücudunun başlı başına bir mucize olduğunu düşünürsek çeşitli bilinmeyenlerin de karşımıza çıkabileceğini unutmayalım. En iyi doktorunuza görünerek varsa bir probleminizi tıbbi yöntemlerle kontrol ederek çözüme kavuşturun.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir