Genç Kızlarda İlk Adet-Regl Ne Zaman Başlar?

Tıp dilindeki adı ‘’menstrüasyon’’ olan, halk dilinde adet, aybaşı gibi tabirlerle adlandırılan regl; kadınlarda ergenlikten menopoz dönemine kadar görülen rahim duvarında bulunan dokuların kan ile birlikte vajinadan dışarı atılması olayıdır. Çocukluktan ergenlik dönemine geçiş ve genç kızlığa adım olarak görülen adet (regl); normal şartlar altında 9 ila 12 yaşlar arasındaki dönemde görülmeye başlar. Kızlarda görülen ilk adet dönemine ‘’menarş’’ adı verilmekle beraber; 9 yaşından önce görülen kanamaya ‘’erken dönem menarş’’ denilir. Genç kızlarda adet görülmeye başlanmasıyla birlikte doğurganlık süreci başlamış olur. Bu yazdıklarımız bekar kızlarda ya da evlenmemiş diye düşündüğümüz olağan döngü için geçerlidir.

İlk kanamadan itibaren bir süre düzensiz bir şekilde devam eden döngü, ortalama bir yıl içinde belli bir düzene girmektedir. Her ay adet görülmemesi ilk zamanlarda normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Çünkü başlangıçta vücutta hormonal dengesizlikler söz konusu olabilir, ancak bunlar zamanla ve kendiliğinden düzene oturacaktır. Genç kızlığa henüz adım atmış kız çocuklarının ilk döngülerinin bu süreçte takip edilmesi oldukça önemlidir.

Kızlarda 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin görülmesi çeşitli sebeplere dayanabilmektedir. Sağlıksız beslenmeden kaynaklanan hormonal bozukluklar, yumurtalıkları etkileyen hormon üreten tümörler, dikkatsizce alınan ilaçlar ya da çeşitli hastalıklar küçük yaşta görmeye neden olabilir. Ayrıca sosyo-ekonomik etkenler, coğrafi kesim ve iklimler, yaşam tarzı gibi faktörler de bu döneminin gerçekleşmesini etkileyebilmektedir. Bu bakımdan ailelerin dikkatli olması gerekmektedir.
İlk adet kanamasının en geç başlaması gereken yaş ise 14’tür. Göğüslerde büyüme, bölgesel yağlanma ve tüylenme gibi ergenlik bulgularının görülmeye başlamasının yanında henüz adet görülmediyse; ilk adet kanması için 16 yaşına kadar beklenmesi gerekebilmektedir. Ayrıca genç yaşta, bekar kızda adet gecikmesi durumları da görülebilir. Öyle ki 12 – 13 yaşında adet düzensizliği yorumları da sık görülmektedir. 16 yaşından sonra hala kanama görülmemesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Adet görmeye yeni başlayan genç kızlara bu konu hakkında yeterli ve doğru bilgi verilerek; başlangıçta ürkütücü gelen bu durumun aslında gayet normal ve sağlıklı bir süreç olduğu anlatılmalıdır. Doğru ped kullanımı, hijyen eğitimi, bu süreçte gerçekleşen semptomların verdiği rahatsızlıklar konusunda doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Başlangıçta oldukça ağrılı geçmesi muhtemel olan sancıların, genç kızın ağrısını hafifletecek sağlıklı çözümler sunmak yararlı olacaktır. Şimdiye kadar karşılaşmadıkları bir şeyi gördüklerinde ürkütmeden, doğru bilgi aktarılıp sonraki süreç hakkında bilgi verilmelidir. Bunu vücut yapılarının doğal bir sonucu olduğunu ve sebepleri ile sonuçlarını doğru bir şekilde vermek gerekir. Çevredeki ya da kaynağı belirsiz bilgilerle doldurulmuş kaynakları okuyarak o yaşlarda endişe uyandırıcı düşüncelere kapılmamaları için oldukça önemlidir. Özellikle ağrılar karşısında ağrı kesiciye koşmaması gerektiğini, bitkisel ve şifalı besinlerle ağrısını hafifletebileceğini, ısı yoluyla kramplarının daha dayanılabilir hale geleceğini anlatmak bu bakımdan oldukça önemlidir. Başlangıçta şiddetli ağrılara sebep olan bu gelimeler, zamanla ve düzene girdikçe hafifleyecek ve kendiliğinden geçecektir.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir