Doğumdan Sonra Adet Süreci

Annelerin en endişe duyduğu durum, doğumdan sonra adet olma konusundaki endişelerdir. Doğumdan sonra adet süreci çok değişkenlik gösteren ve net olmayan bir konudur. Bebek sahibi olduktan sonra tekrar hastalık gören kadınlar, vücutları sonraki altıncı haftada gebelik öncesi durumlarına döner ve genellikle bir değişiklik yaşamazlar. 

Yine de çoğu kişi için bebeğini dünyaya getirdikten sonra bir düzensizlik söz konusu olabilir. Hiç bir şey yapmadan doktorunuzun takibi ile bu durumu gözlemleyip çözüm önerileri üretmenizde fayda var. Doğum yaptıktan sonra genellikle belli bir süre sonunda düzene girip tekrar eski hayatınıza dönmenizle oluşur. Vücudunuzda uzun bir süredir değişiklik olduğunu ve eski haline dönmesinin kolay olmayacağını hatırlatalım.

Menstrüasyon sırası, çocuk doğurma yaşı olan ve hala etkileri olan annenin hormonal, psikolojik ve yaş faktörlerine bağlı olarak da değişebilir. Eğer anne emzirmiyorsa, yumurtlama doğumdan yaklaşık 3 ay sonra başlar ve annenin dönemleri devam edebilir. Normal ya da sezaryen doğum bunu değiştirmez. Ancak bebeğini emziren bir annenin yumurtlaması engelleneceği için, görmeyebilir.

Doğum yaptıktan sonra menstrüel düzensizlikler normaldir. Aslında bu emzirme ile ilgilidir. Emzirme sıklığı ve süresi bile menstruasyon şeklini etkiler. Bebeğinizi anne sütü ile beslediğiniz sürece, döngünüzde farklı değişiklikler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle emzirme döneminde değişkendir ve ertelenebilir.

Vücut hamilelikten sonra tekrar döngüsüne adapte olmaya çalışacağından, bu süre sonunda ilk yoğunluğu daha kısa olabilir. Bu nedenle sonraki ilk döngü yaklaşık 3-5 gün sürer. Sonraki bu süreç, daha sancılı ve duraksamalı olabilir. Kanamada duraksamalar ya da artışlar olabilir.

Ayrıca şişkinliğin nedenlerinden biri, döneminiz henüz başlamamış olabilir. Bununla birlikte, menstrüasyon eksikliğinden dolayı fiziksel veya psikolojik rahatsızlık olur ise, çeşitli ilaçları doktor izni ile kullanılabilir.

Doğum sonrası yaşanılabilecek sancılar için,

  • Enfeksiyonu önlemek için, hamilelik sırasında kullanılan hijyenik pedleri periyodik olarak sıkça değiştirin.
  • Kabızlığı önlemek için bol su ve diyet lifi içeren yiyecekler tüketin.
  • Kan dolaşımını ve iyileşmeyi hızlandırmak için hafif egzersizler yapın.
  • Pamuklu iç çamaşırı ve bol giysiler giymeyi tercih edin.

Doğum yapanlarda bazen de doğumdan sonra adet düzensizliği görülebilir. Bu süreci atlatmak bazen endişe verici olabilir. Çoğu kadının doğumdan sonra adet görmek için ne yapmalıyım soruları ile karşılaşıyoruz. Açıkçası herkes için geçerli olan ne zaman olunur diye genel bir süre vermek yanlıştır. Bunu ilk olduktan sonra kendiniz takip edip bu düzensizliği takip etmenizde fayda var. Emzirme döneminde güvenli kabul edilen birkaç hormonal doğum kontrol seçeneği de vardır. Doktorunuzdan bu konular hakkında yardım alabilirsiniz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir