Adet Söktürücü Nedir? Ne İşe Yarar, Etkileri Nelerdir?

Adet söktürücü, adet gecikmesi yaşandığında ya da vaktinden kısa bir süre önce olabilmek için yapılan işlemler ile kısacası egzersiz yaparak, bitkisel veya ilaç tedavileri gibi yöntemler ile olmaya denir. Söktürmeye ihtiyaç duyma sebepleri de kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Bu nedenle hangi amaçla bir araştırma yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor. Yanlış kullanımlardan uzak durmak ve gerçek amacında hareket etmek için dikkatli okumanızı öneririm.

Adet Söktürmeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Kadınlarda 12 ile 14 yaşlar arasında başlayan kanamalar 21-24 günden daha önce ya da 38-45 günden daha geç olmaması gerekmektedir. 21 günden daha önce gerçekleşen ara kanamalar ya da 45 günden uzun süren dönemler olursa düzensizlik olarak adlandırılabilir.  Bu bir hastalık ya da rahatsızlık olmasa bile endişe uyandırıcı bir durum olarak karşımıza çıkabilir.

Bu sorunun çeşitli kaynağı olabilir. Başta sıkıntı, stres benzeri durumlar dışında fizyolojik olarak hormon düzensizliği ve organik denilen kanser gibi kişisel hücre bozukluklarından meydana gelmektedir fakat yoğun diyet ya da spor yapmak gibi durumlar da etkilediği için 1-2 ay gibi bir düzensizlik durumu söz konusu olduğunda doğrudan gününüzün düzensiz olduğu söylenemez. Bir düzensizlikten emin olmak için en az 6-7 ay gibi bir süre devam eden sürekli dengesizlikler, düzensizlikler yaşanmalıdır. Yaşanılan düzensizlikler ile regl olamama durumunda şiddetli ağrılara maruz kalmak söz konusu olacaktır. Bu gibi durumlarda da bunu söktürmek için çeşitli yollara ihtiyaç duyulmaktadır.

Adet Söktürücü Şeyler

Bu tür şeyler, tıbbi çözümler esas alındığında kesinlikle bir uzman yardımı almadan kullanılmamalıdır. Özellikle tıbbi ve kimyasal ürünler doğrudan hormonlara etki ettiği için bilinçsiz ve yanlış kullanımda hormonel dengeyi daha kötü şekilde bozabilir ve dolayısıyla çok daha ileri seviyelere taşıyabilmesi söz konusu olabilir. Bu sebeple sakın ola bir başkasının önerdiği ürünü doktorunuza sormadan kullanmayınız.

Doğal Yöntemler

Bunların başında ise egzersizler ya da bitkisel çözümler gelir. Bu çözümler ise popüler olarak çay çeşitleri ile gündeme gelmektedir. Çeşitli çaylar sancılarınızı azaltır, rahim içi temizliği sağlar, östrojen içerir, iltihap ve kist oluşumunu engeller ve rahimdeki oluşan hastalıkları tedavi edebilmektedir. Hatta bu amaçla çeşitli kür de uygulayan olmuştur. En başında da soğan ve maydanoz kürü gelir. Ek olarak tavsiye edilen karışımlarda ise tarçın ve bal başrol almaktadır. Rahmi uyaran diğer şeyler ise dereotu, alıç, maydanoz ve soğandır. Antioksidan içeren bu bitkilerin kan sulandırıcı etkisiyle de sancıları dindirme, düzene sokma gibi etkileri de oldukça yüksektir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir.

Adet Söktürücü Bitki Çayları, Yiyecekler ve Doğal Yöntemler

Geciken Regl Dönemi İçin Etkili Çözüm Önerileri Kadınlık hormonlarının düzenli salgılanması için her ay düzenli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir