Adet Söktürücü İlaç – Tarlusal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet söktürücü ilaçlar vücutta bir çok yan etkiye sebep olabilmektedir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuzun tavsiyesini almayı unutmayın. Bu yazımızda adet söktürücü hap denilince ilk akla gelen Tarlusal’ı inceleyeceğiz. Tarlusal adet söktürücü nasıl kullanılır ? Tarlusal sürekli kullanılır mı ? Tarlusal’ın zararları gibi bir çok konuyu ele alacağız.

Tarlusal nedir ve ne için kullanılır ?

Kadınlar, adet döneminde östrojen hormonunu salgılamaktadır. Östrojen hormonu salgılamasındaki artış, şiddetli adet kanaması, düzensiz adet kanaması, adet görmeme gibi problemlere yol açar. Tarlusal bu tip rahatsızlıkların tedavisinde kullanılanın bir ilaçtır.

Tarlusal adet söktürücü nasıl kullanılır ?

Tarlusal’ın sabit bir kullanım dozajı yoktur. Rahatsızlığınıza göre alacağınız tablet sayısı değişiklik göstermektedir. Bu yüzden insanlarda Tarlusal günde kaç kez kullanılır ? Tarlusal sürekli kullanılır mı ? sorularını oluşturmaktadır. Aşağıda rahatsızlıklara göre Tarlusal’ı günde kaç kez ve ne kadar kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

Tarlusal günde kaç kez kullanılır?

Endometrioziste

Kullanıma adetin ilk gününden itibaren başlanmalıdır. 3 ay boyunca kullanım sağlanmalıdır. Günde 3 adet 10mg tabletler alınmalıdır. Tarlusal kullandığınız bu zaman aralığında düzensiz damla şeklinde veya normal kanama yaşarsanız bu normaldir. Bunlar için telaşlanmanıza gerek yoktur.

Şiddetli veya düzensiz adet kanamaları

Eğer şiddetli veya düzensiz adet kanamaları yaşıyorsanız Tarlusal kullanmaya son adet döneminizin başlangıcından 16 gün geçtikten sonra başlamalısınız. Kullanım aralığı 8-10 gün arasında değişiklik göstermektedir. 2.5mg-10mg arasındaki tabletleri kullanabilirsiniz. Unutmayın ki adet söktürücü ilaçları kullanmayı bıraktıktan bir kaç gün sonra adet kanamasına benzer kanamalar meydana gelebilmektedir.

Adet görmeme

Adet görmeme durumunda Tarlusal nasıl kullanılır? Adet söktürücü ilaçları, adet görmeme durumunda kullanıyorsanız tedaviniz 3 dönem şeklinde gerçekleşmektedir. 5-10 gün süre boyunca günde 2.5mg-10mg arasında tablet almalısınız. Bu döngüyü 3 kere tekrar etmeniz gerektiğini unutmayın. Bazen doktorlar  bu durumda sadece Tarlusal kullanımı yeterli görmemekle birlikte ek olarak 10 gün boyunca kullanılmak üzere 5mg-10mg östrojen hormonu da yazabilmektedir. Tarlusal kullanmayı bıraktığınızda aradan bir kaç gün geçtiğinde adet kanamalarına benzer kanamalar yaşayabilirsiniz. Bunun için endişelenmeyin.

Tarlusal’ın yan etkileri nelerdir ?

Her ne kadar adet söktürü ilaç denilince ilk akla gelen isim Tarlusal olsa da bir çok yan etkisi bulunmaktadır. Aşağıda tarlusal yan etkilerinden bazıları listelenmiştir.

Duyarlılık reaksiyonlarında artış: Hırıltı, nefes darlığı, bayılma hissi, yüz veya dilde, ellerde ve ayaklarda şişme, şiddetli kaşıntıyla seyreden deri döküntüsü gibi yan etkiler görünebilmektedir. Bu yan etkiler en ciddi olanlardır ve bunlardan birini yaşamanız durumunda hemen kullanımı bırakmalısınız. Bu belirtilere rastlanan kişilerde Tarlusal’a karşı alerji vardır. Bu yüzden tıbbi bir müdahaleye ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Tarlusal yan etkileri 1000 kişi  üzerinde yapılan araştırmalara göre şunlardır:

-Damar tıkanıklığı,
-Derin-ven trombozu
-Kilo değişikliği, ödem/sıvı retansiyonu, ellerde ve bileklerde şişlik
-Depresyon, uykusuzluk, sinirlilik, baş ağrısı, uyku hali, sersemlik,
-Bulantı
-Akne, saç dökülmesi, yüzde veya vücutta aşırı tüylenme, kaşıntı, döküntü, kurdeşen
-Hamile olmadığınız halde memeden sütümsü akıntı gelmesi, memede ağrı ve
hassasiyet
-Yorgunluk, ateş
– Glukoz toleransında azalma

Tarlusal zararları sadece bununla da sınırlı değildir. Tarlusal yan etkileri aşağıda verilen rahatsızlıklara da yol açabilir.

-Kadın yumurtalığında, yumurta oluşmasının uzun süreli ortadan kalkması
-Normal olmayan rahim kanaması , adet kanaması görmeme, rahim
ağzı aşınmaları ve vajinadan akıntı,
-Beyinde kan pıhtısı
-Akciğerde kan pıhtısı
-Sarılık

Tarlusal hamileliği sonlandırır mı ?

Adet söktürücü ilaçlar hamileliği sonlandırır mı ? Adet söktürücü ilaçlar(Tarlusal) hamileliğinizin sonlandırabilir. Hamileliğin sonlanmaması durumunda bebeğinizin dünyaya sakat gelme ihtimali de oldukça yüksektir. Bu yüzden adet söktürücü ilaçların bazıları düşük tedavisinde kullanılmaktadır. Hamileyseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız KESİNLİKLE Tarlusal dahil hiç bir adet söktürücü ilacı kullanmayın!

Hamileyken Tarlusal kullanıp adet olunur mu ?

Hamileyken Tarlusal kullanmak çok büyük bir hatadır. Bebeğinize kaybetmenize, bebeğinizin sakat olarak dünyaya gelmesine yol açabilmektedir. Hamilelik dönemi boyunca adet söktürücü ilaçların kullanılması doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Hamilelik döneminde adet problemi yaşıyorsanız Adet Söktürücü Bitki Çayları, Yiyecekler ve Doğal Yöntemler adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal düşük yapmanıza sebep olabilir. Bu yüzden doğal adet söktürücü çaylar, adet söktürücü yiyecekleri denemelisiniz. Adet söktürücü bitki çayları makalemiz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Tarlusal ağrı yapar mı ?

Tarlusal’ı kullananların çoğu ağrı konusunda şikayet etmektedir. Her Tarlusal kullanan aynı ağrıyı hissetmese de regl sancısı çekenlerin sayısı da oldukça fazladır.

Tarlusal 5 mg ne zaman etkisini gösterir?

Adet söktürücü ilaç kullanımında merak edilen bir diğer soru ise etkisini ne zaman göstereceğidir. Tarlusal’ın tamamen etkisini göstermesi 3-5 gün arasında değişmektedir.

Tarlusal adet söktürücü fiyatı ne kadar ?

2021 Tarlusal adet söktürücü(5mg) fiyatı 9.69 TL olarak belirlenmiştir.

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Adet söktürücü ilaçların bir çoğu gibi Tarlusal’da reçetesiz satın alınabilmektedir. Bir dönem reçetesiz olarak alması yasaklanmış olsa da sonradan tekrar reçetesiz alınması yasallaşmıştır. Herhangi bir eczaneden rahatlıkla alabilirsiniz.

Tarlusal adet söktürücü kullananlar ?

Sizler için çeşitli platformlardan Tarlusal kullananların yorumlarının ekran görüntülerini aldım. Böylelikle Tarlusal kullanan yorumlarını görüp fikir sahibi olabilirsiniz. Tarlusal kullanan var mı ? Eğer siz de kullanıyorsanız ya da düşünüyorsanız yorumlarınızı bekliyoruz.

İşte bazı yorumlar:

tarlusal-kullananlar-1
tarlusal-kullananlar-1
tarlusal-kullananlar-3
tarlusal-kullananlar-3
tarlusal-kullananlar-2
tarlusal-kullananlar-2
tarlusal-kullananlar-3
tarlusal-kullananlar-3

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir.

Adet Söktürücü Bitkiler ve Bitki Çayları

Adet söktürücü bitkiler ve çaylar bizim doğal yollarla çözüme ulaşacağımız en iyi yoldur. Çoğu zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir