Adet Söktürücü Hareketler ve Egzersizler

Adet söktürücü hareketler sizin sorununuzu daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır. Âdet kanaması tıp dilinde menstrual döngü olarak ifade edilmektedir. Bu döngü 21 ile 35 gün arasında olmaktadır ve menstrual dönem ise 3 ile 7 gün arasında kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Hatta kimi zamanlarda vaktinde olamamak da oldukça mümkündür.

Döngü süresi uzadığında yani menstrual döneme girilmediğinde ağrılar, sancılar çekilemeyecek seviyelere ulaşabilmektedir. Sürekli ağrılar olmasa dahi anlık şiddetli sancılar sizin gününüzü kötü geçirmenize yeterli olacaktır. Özel gününüz geciktiğinde en kısa sürede dönemin gerçekleşmesi için yapılması gereken belli başlı egzersizler bulunmaktadır. Bu tür hareketleri uygulayarak bu dönemi daha rahat atlatabilirsiniz

Mekik

Mekik, en etkili ve kolay hareketlerden biri olmakla beraber sizi bu zorlu dönemde rahatlatması oldukça mümkündür. Karın bölgenize yapılan baskı ve çalışan kaslarınız ile sizi iyi hissettirebilir. Bu problemin temel ağıran kısmı karın bölgesi olduğu için buranın rahatlaması ve düzenli çalışması size ekstra katkı sağlayacaktır.

Squat

Squat çekmek, diz problemi olmayanlar için tavsiye edilir. Squat da karın kasınızı çalıştırarak karnınızla beraber bacaklarınızı da kuvvetlendirecektir. Kuvvet kazanırken hamlıktan kaynaklı oluşan ağrı, özellikle ham vücutlarda yumurtalık sancısını bastıracaktır.

Koşu

Spor denilince en çok tercih edilen ve sağlıklı çalışmaların başında koşma gelir. Koşmanın her vücuda iyi geldiği bilinmesine ek olarak bu konuda da iyi bir egzersizdir. Fakat bu konuda başarıya ulaşabilmek için koşu süresi en az yarım saat olmalı ve koşma esnasında kolları da hareket ettirmelisiniz, tüm vücudun aktif olarak çalıştığı bu durumda hızlanan kan akışı ile yumurtalıklarda pıhtılaşan kanınız harekete geçebilmektedir.

Ancak şunu özellikle belirtmekte fayda görüyorum; koşmak gerçekten çok sağlıklı bir spor olsa da uygun ritimde ve vücudunuzun taşıyabileceği tempoda koşmanız daha uygun olacaktır. Hele ki uygun hava şartlarında ve saatlerinde koşmak daha fazla verim verecektir. Koşmayı sadece koşup terlemek olarak algılamak yerine, belirli bir tempoda düzenli hareket etmek olarak görmelisiniz.

Ayakta Bükme Hareketi (Standing Twist)

Ayakta bükme hareketi bu konuda oldukça etkili bir harekettir. Her alanda kolayca yapılabilmesiyle de sizler için oldukça cazip bir egzersiz olacaktır.

Twisted Crunch

Bir diğer etkisi çok fazla olan bu egzersizi yapabilmek herkes için kolay olmayacaktır fakat mekik ya da squat çekerken çalışan karın kaslarının yanında bu egzersizde ek olarak duruş pozisyonu ile tüm vücut kasılmaya başlayacak ve yoğun bir kan akışı meydana gelecektir.

Makas Hareketi

Söz konusu karın bölgesi ile alakalı olduğunda karın bölgesinin aktif olarak çalıştırılması gerektiği açıkça bellidir. Makas hareketi egzersizi basit gözükse de yoğun bir şekilde karın kaslarınızı çalıştıracak olmasıyla daha kısa bir sürede regl olmanız mümkün olacaktır.

Bu amaçla yapılan hareketler nizami bir şekilde uygulanırsa başarılı sonuç almak mümkün olacaktır. Buna benzer yoga hareketleri de vardır. Eğer bu durum yumurtalıkların çatlamamış olması olarak ifade edilirse yapılacak egzersizlerin karın bölgesini yoğun bir şekilde çalıştırarak, yumurtalıklara uygulanabilecek kısmi baskı ile yumurtalıkları çatlatmak hedeflenmektedir.

Yukarıda saydığımız ve göstermeye çalıştığımız hareketler sizin gerçekten rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu egzersizleri günün her anında yapabilirsiniz. Sadece dış ortamda yapılması gerekenler için özel planlama gerekebilir. Bunları her gün uygulayarak sadece rahim kasları için değil, tüm vücudunuz ve kan dolaşımınız için daha sağlıklı ve zinde bir vücut yapısına sahip olabiliriz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir.

Adet Söktürücü Bitki Çayları, Yiyecekler ve Doğal Yöntemler

Geciken Regl Dönemi İçin Etkili Çözüm Önerileri Kadınlık hormonlarının düzenli salgılanması için her ay düzenli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir