Adet Söktürücü Bitkiler ve Bitki Çayları

Adet söktürücü bitkiler ve çaylar bizim doğal yollarla çözüme ulaşacağımız en iyi yoldur. Çoğu zaman özel günler sancılarıyla beraber gelir. Bazı zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı gecikme yaşanır. Bu gibi durumlarda hemen endişe duyup telaş yaparız. Hatta hemen hastanelere yönelme eğiliminde oluruz çoğu zaman. Oysa telaş yapmaktansa kendimiz için daha önce deneyerek öğrendiğimiz adet söktürücü bitkiler ve bitki çayları ile kendimizi doğal yöntemlerle desteklememiz daha doğru bir adım olacaktır. İster normal bir dönemde veya menapozda herkesin başına gelebilecek bir durumdur.

Doğal bitkiler ile rahim kasılmalarımız artacak ve östrojen hormonumuzun dengesi sağlanacaktır. Eğer bu durumu uzun zamandır yaşıyorsanız bu tür doğal yöntemler ile desteklenmenin dışında mutlaka uzman bir doktordan tavsiye almalısınız. Bu tür doğal yöntemleri genelde ilaç kullanmak istemeyen kişiler daha fazla tercih eder. Zaten kimyasal bir ürün kullanmaktansa doğal ürünlerden destek alarak alternatif sağlayabiliriz. Bunun için aşağıda liste halinde yer verdiğimiz genel olarak rahatlatıcı yanı olanları inceleyebilirsiniz.

İşte en etkili adet söktürücü bitkiler:

  • Maydanoz: İçerisinde bulunan etken maddeleri ile iyi bir söktürme görevi görür. Hatta sahip olduğu antioksidan sayesinde kan akışımızı hızlandırarak da sökülmesine yardımcı olur. Çiğ halde tüketileceği gibi, kaynatıp suyunu içerek de tüketebilirsiniz.
  • Zerdeçal: Zerdeçalın toz formunu kullanarak yoğurt vs. ile karıştırıp tüketebiliriz. Bu hatta bir çok sağlık önerisinde ve kilo çözümlerinde yer alan bir öneridir.
  • Çörek Otu: Çörek otu özel dönemlerimizde oluşan ağrılarımızı azaltır. Aynı zamanda bu döngüyü düzenlemede de yardımcı olur. Günde maksimum 15 gr çörek otu tüketilebilir.
  • Çemen Otu: Çemen otu içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudu hem arındırıcı hem de kan akışını hızlandırıcı etkileri vardır. Kan akışının hızlanması ile görevini görür. Çemen otunu toz formuna getirdikten sonra bir miktar su ile demleyip tüketebilirsiniz.
  • Dereotu: Bu tür ağrılara faydasıyla bilinen dereotu iyi bir rahatlatıcı olma özelliği de taşır. Çiğ halde tüketebileceğiniz dereotunu, iyice demleyip çay olarak da tüketmeniz mümkündür.
  • Alıç: Alıç bitkisi de rahim kaslarını uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu amaçla iyi bir sonuç almak için alıcı 1 hafta önce tüketmeye başlayabilirsiniz. Mevsimine göre bulunmakta zorluk çekebilirsiniz ama aktarlara danışabilirsiniz.
  • Soğan: Güçlü bir antioksidan içerek soğan da tercih edilebilecek iyi bir çözümdür. Hele ki soğan kürü ile alternatif yöntemler denenebilir. Antioksidan özelliği ile kan akışını hızlandıran soğan gecikmelere yardımcı olduğu kadar bu bölgedeki ağrıları da hafifletici bir özellik taşıyacaktır.
  • Havuç Tohumu: Havuç tohumu bitkisini de demleyerek tüketebilirsiniz. Son zamanlarda bir çok kullanım örneğini gördük. Bu size rahatlamanız konusunda mutlaka yardımcı olacaktır.

Adet Söktürücü Çay

Yukarıda saydıklarımız olduğu gibi ya da çay şekline getirilmiş şekilde de tüketilebilir. Ayrıca bu amaçla kullanmak için tercih edeceğiniz çay her zaman bulup temin edebileceğiniz ürünlerdendir. Hatta bulunması ve saklanması yönünden yukarıdaki ürünlerden çok daha kolay temin edilebilir ve taşınabilir. Çoğu kez günlük hayatımızda da tükettiğimiz çay ve sıvı ürünler aynı zamanda dinlendirici özelliğe de sahiptir.

Bunlar içerdikleri antioksidan sayesinde kan sulanmasına yardımcı olup kan akış hızınızı arttırarak vücutta tamamen doğal söktürücü görevi göreceklerdir. Bunları doğrudan tüketebileceğiniz gibi bitki çayları şeklinde de temin edip sürekli kullanabilirsiniz. Pek bilinmese de papatya gillerden olan civan perçemi otu, ebegümeci, kekik suyu, hibiskus çayı bu tür yöntemler arasında gösterilebilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir.

Adet Söktürücü Bitki Çayları, Yiyecekler ve Doğal Yöntemler

Geciken Regl Dönemi İçin Etkili Çözüm Önerileri Kadınlık hormonlarının düzenli salgılanması için her ay düzenli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir