Adet söktürücü bitki çayları nelerdir ?

Kadınların büyük problemlerinden biri de adet dönemleridir. Adet dönemlerinde çoğu kadın adet sancısı, adet görmeme gibi problemlerle uğraşmaktadır. Bazen adet sancısı o kadar dayanılmaz hale gelir ki artık hiç bir şeyle uğraşılamaz noktaya ulaşır. Eğer sizlerde regl sancısını derinden yaşıyorsanız adet söktürücü bitki çayları ve adet söktürücü besinler tam size göre !

Adet dönemleri hemen hemen her kadının dert yandığı konulardan biridir. Çoğu kadın ağrılı adet dönemi ya da adet gecikmesi ile karşılaştığında adet söktürücü ilaçlara yönelmektedir. Bunun sebebi ağrının artık dayanılmaz oluşu ve günlük hayattaki yaşamı engelleyecek düzeye çıkmasıdır.

Adet söktürücü ilaçlar alıp kendinize zarar vermek yerine doğal adet söktürücü bitki çayları ve adet söktürücü besinleri deneyebilirsiniz. Çay ülkemizde çok sevilen bir içecektir. Adet söktürücü bitki çayları sayesinde hem probleminizi çözüp hem de keyif yapabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki bitkisel tedavi geçmişten bugüne oldukça popüler bir tedavi şeklidir.

En etkili adet söktürücü bitki çayları nelerdir ?

Zencefil

En etkili adet söktürücü bitki çayı denilince ilk akla gelen zencefildir. Bunun sebebi şüphesiz antienflamatuar özelliklere sahip olmasıdır. Antienflamatuar özellikli besinler aynı zamanda ödem tedavisinde de oldukça sık kullanılmaktadır. Zencefilin hafif baharatlı bir yapıda olması da içimi kolaylaştırır. Adet söktürücü zencefil çayı yapmak çok basittir. Taze, kurutulmuş ya da zencefil tozu ile işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Suyu kaynatın. 1 çay kaşığı zencefil ekleyin ve 8-10 dakika dinlendirin. Ve işte en etkili adet söktürücü bitkiniz hazır.

Zencefil üzerine yapılan araştırmada adet söktürme, ödem tedavisi gibi özelliklere ek adet sancısına azalttığına da rastlanmıştır.

Ahududu Çayı

İkinci adet söktürücü bitki çayı, ahududu yaprağı çayıdır. İsminden de anlaşılacağa üzere kırmızı renkte ahududu meyvesinin yapraklarından yapılmaktadır. Zencefil çayı gibi ahududu çayı da uzun yıllar boyunca Avrupa ve Asya’da kadın sağlığını artırma üzerine kullanılmaktadır. Aroma olarak çok tatlı, egzotik bir havası vardır. Adet söktürücü ahududu çayının bazı özelliklerini listeleyelim.

adaçayı-faydaları

 

Çay yapı itibari ile yukarıda bahsettiğimiz antienflamatuvar özelliğe sahiptir. Bu sayede kramplara sebep olan kas spazmlarını azaltır. Ahududu çayı üzerinde de birtakım çalışmalar yapılmıştır. Ortaya çıkan sonuç; rahmi güçlendirmesi ve aşırı kanamayı önlemesi niteliklerine sahip olmasıdır.

Papatya Çayı

Adet söktürücü bitkilerde listemizde 3. sırada papatya çayı bulunmakta. Hafiflik, sakinlik sevenlerin vazgeçilmez dünyaca ünlü papatya çayını anlatmaya gerek var mı ? Üzerinde defalarca kez araştırma yapılmış ve uyku, rahatsızlığa çok iyi geldiği saptanmıştır. Papatya çayının adet söktürücü bitki onun ek özelliklerinden biridir. Aynı zamanda kramplarda da azalma sağlar.

Papatya çayı vücutta kimyasal reaksiyonlarla kan basıncını ve stresi azaltır. Bu da rahatlamaya ve gevşemeye sebep olur. Genellikle uykuyu artırma özelliği olduğundan yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir.

Nane Çayı

Vücudunuzda tekrar-başlat düğmesi ister miydiniz ? Cevabınız evetse nane çayı tam size göre. Adet söktürücü bitki çayı özelliklerine ek olarak güç kazanma, kas güçlenmesi gibi özelliklere de sahip.

Yeşil Çay 

Vücuttaki suyun dışarı atımını kolaylaştırır. Yeşil çay doğal bir diüretiktir. Adet dönemindeki en yaygın şikayetlerden şişkinlik ve adet sancısına oldukça iyi gelmektedir.

Rezene Çayı

Rezene çayı iki şekilde yapılmaktadır. Rezene çayı kökünden yapılan rezene çayı eski zamanlardan günümüze bir çok toplulukta kabızlık ve gaz problemleri için kullanılmıştır. Yaprakları da çay olarak demlenebilir. Yine bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Emziren annelerin süt miktarında da artış sağlamaktadır. Rezene çayı da doğal adet söktürücülerdendir.

Nane çayı gibi canlandırıcı etkiye sahiptir. Buna ek olarak en etkili ağrı kesicilerden biridir. Adet sancısı, adet görememe durumlarında oldukça fazla kullanılmaktadır.

Diğer adet söktürücü çaylar

Tarçın çayı da doğal adet söktürücülerden biridir. Yapımı çok kolay olduğu için tercih edilebilir. Tarçını suya ekleyin ve 12-18 dakika arası suyu kaynatın.

Hibiscus çayı, yüksek tansiyon ve kolesterol rahatsızlıkları çeken insanlar tarafından oldukça bilinmektedir. Bunlara ek olarak doğal adet söktürücü etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca adet sancısını azaltma özelliği de barındırmaktadır. Hibiscus çayı bazı bölgelerde  Roselle Tea olarak geçmektedir.

Gül Çayı

Kramp hafifletmesi özelliği sayesinde tüm dünyada kullanılmaktadır. Tayvan’da 130 kadın üzerinde 6 aylık bir araştırma yapılmış. Adet sancısını azalttığı saptanmıştır.

adet-sokturucu-bitki-caylari

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir.

Adet Söktürücü Bitkiler ve Bitki Çayları

Adet söktürücü bitkiler ve çaylar bizim doğal yollarla çözüme ulaşacağımız en iyi yoldur. Çoğu zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir