adet sancısı

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısı çoğu kadının endişeyle baktığı ve zor geçebilen bir durumdur. Kadın vücudundaki üreme hormonları ve yumurtalıklarda gerçekleşen evrelerle meydana gelen bu doğal döngü; kişiden kişiye farklı özellikler göstererek gelişmekle birlikte, her kadında farklı boyutlarda belirtilerle meydana gelmektedir. Bu noktada gerçekleşen bazı rahatsızlıkları; çoğu kadının günlük hayatta başa çıkmakta zorlandığı bir hal alabilmektedir. Oldukça ağrılı ve sancılı geçebilen adet sancısı, birçok kadın için kâbusa dönebilmektedir. Bu bakımdan ağrılarına ve belirtilerine doğru yaklaşmak oldukça önemlidir. Bu yönde problemler yaşayanlar için daha çok evde çözüm olarak söyleyebileceğimiz bir kaç faydalı bilgi ile inceleyelim; adet sancısına ne iyi gelir:

  • Isı Uygulaması: Karına ve alt karın bölgesine uygulanacak sıcak su torbası, ağrı ve krampların azaltılmasında oldukça önemli bir rol oynar. Sıcaklığın ayaklara da uygulanması ağrının hafiflemesine yardımcı ve faydalı olacaktır. Sıcak veya ılık duş almak da hem bedeni rahatlatacak hem de ağrıların dinmesinde yardımcı olacaktır.
  • Düzenli Egzersiz: Günlük hayatta düzenli olarak yapılan hafif egzersizler bile bu dönemi ağrılarının hafiflemesinde önemli bir faktör olacaktır. Zira egzersiz sayesinde salgılanan beta-endorfin maddesi vücudun doğal ağrı kesicisi rolünü üstlenmektedir. Çünkü bu ağrılar neden olur az çok bilmekteyiz. Bu kasılmaların gevşemesi için çeşitli hareketler mevcuttur. Onları yaparak daha kolay atlatabilirsiniz.
  • Stresten Uzaklaşma: Adet dönemi ağrıları stresli olunan dönemlerde daha şiddetli bir şekilde kendini gösterebilmektedir. Stresi azaltmak ve stresten uzaklaşmak için meditasyon yöntemlerine başvurmak ve yogadan yararlanmak oldukça etkili olacaktır.
  • Masaj: Ağrı ve kramp hissedilen bölgelere hafif hareketlerle masaj yapmak, o bölgedeki baskının azalmasına dolayısıyla ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  • Bitki Çayları: Bitkisel çözüm olarak önerebileceğimiz: Papatya, rezene, zencefil, tarçın ve ıhlamur gibi bitkilerin çaylarını sıcak olarak tüketmek ağrının azalmasında etkili olacaktır. Yeşil çay, kırmızı meyve çayları ve nane limon çayları da bu dönemde gerçekleşen evrelerin düzenli bir şekilde işlemesini sağlamaktadır. Zira bu çaylar; ödem atıcı ve antioksidan içerikleri sebebiyle adet sürecine yardımcı olacaklardır. Ayrıca bu çayların sakinleştirici etkileri de bulunmaktadır ve kramp ağrılarını azaltmaktadır.
  • Sağlıklı Beslenme: Hem bu süreçte hem de öncesinde sağlıklı beslenmek; daha sağlıklı ve daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır. Tuzdan uzak durmak, vücutta su toplamasına ve ödeme izin vermediği için yararlı olacaktır. Hormonlu, sağlıksız ve yapay besinlerden uzak durmak; vitamin bakımından zengin, özellikle magnezyum içeren ve sağlıklı besinler tüketmek bu bakımdan oldukça önemlidir.
adet sancısı

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Yukarıda bahsettiğimiz evde çözüm önerileri sizin bir nebze rahatlamanız için fayda sağlayacaktır. Ama tamamen nasıl geçer diye merak ediyorsanız bunun için sürecin bitmesini beklemek zorundasınız. Yine de yardımcı olması için yukarıdakilerin bir kaçını birlikte yaptıktan sonra dinlenmeye geçerek sakin şekilde beklemelisiniz. Fazla iş yapmanız ya da yoğun tempoda hareket etmeniz sizi daha fazla zorlayabilir. Bu sebeple şiddetli ağrılardan kurtulmak için yukarıda saydığımız adet sancısına ne iyi gelir başlıklarına dikkat etmeniz gerekir.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir