Adet Kaç Gün Sürer (Regl Dönemi Süresi)

Adet (Regl); kadınlarda ergenlikten menopoz dönemine kadar görülen rahim duvarında bulunan dokuların kan ile birlikte vajinadan dışarı atılması olayıdır. Regl, aybaşı gibi tabirlerle de ifade edilen bu sürecin tıp dilindeki adı menstrüasyondur. Her kadında farklı miktar ve sürede gerçekleşebilmektedir. Genel itibariyle bahsedecek olursak; 21 ve 35 gün arasında meydana gelen döngüler normal sayılmakla beraber, ortalama bir adet döngüsü 28 günde bir meydana gelir. Kanamanın ilk günü de döngünün birinci günü olarak kabul edilir. Bu doğurganlık döneminin, her kadında kendine özel düzenli bir döngü şeklinde var olması, üreme sağlığı bakımından çok önemlidir.

Bu sürecin başında çok hızlı bir artış gösteren östrojen/kadınlık hormonu; rahim duvarının her ay düzenli bir şekilde yenilenmesini sağlar. Bu hormonun artması ile birlikte yumurtalıklar harekete geçer ve yumurta üretimi başlar. Yaklaşık olarak 14. gününde yumurta, yumurtalıktan dışarıya atılır ve rahime ulaşır. Kadın vücudu her ay, rahimi hamilelik süreci için uygun bir ortam haline getirmek için rahim iç tabakası oluşturur. Yumurta hücrelerinde döllenme gerçekleşmediğinde, yani hamilelik söz konusu olmadığında; yumurta kendi kendine parçalanmaya başlar. Yükselen hormonların da düşüşe geçmesi ile rahim içinde oluşan doku; yani rahim iç tabakası hızla bozulur, dökülmeye başlar ve bu kalıntılar kanla birlikte vajina yoluyla vücuttan atılır. Bu sürecin, döngünün bu evresinde meydana gelen bu olaya adet (regl) kanaması denir.

Adet Kaç Gün Sürer

Adet kanaması, her kadında farklı olabilmekle beraber genellikle 2 ile 6 gün arasında gerçekleşir. Kanamanın yoğunluğu, bu dönemin uzayıp kısalmasında etkili bir faktördür. Kanamalar 3 günden az sürerse kısa, 7 günden fazla sürerse uzun kabul edilmektedir. Ayrıca vücut metabolizması, hormon dengesi, yaşam tarzı, yaş faktörü gibi etkenler; kanamanın gerçekleştiği gün sayısının değişmesinde etkili olabilmektedir. Örneğin; genç yaşta bir kadının kanaması daha uzun sürebilmekteyken ileri yaştaki bir kadının daha kısa sürebilir.

Adet döngüsünün ve kanama tarihlerinin düzenli olarak not edilmesi ve takip edilmesi, her kadının vücut sağlığı ve üreme sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle diğer konularımızda yer vermeye çalıştığımız gecikme gibi durumların tespitinde önemlidir. Ayrıca adet kanaması takvimi takibi, hali hazırda bir hamilelik isteğinde oldukça faydalı olacaktır.

Ek bilgi olarak özellikle bu süre boyunca vücutta gerçekleşen bir çok olağan dışı hareketin olduğunu hatırlatalım. Hem fizyolojik yani vücut yapısında, hem de piskolojik durumunda ani değişimler olabilir. Regl kaç gün sürerse sürsün öncesinde ve sonrasındaki farklı davranışlar normal kabul edilir. Yani sadece yukarıda belirttiğimiz süre ile kısıtlı kalmayarak bu durumun uzayabileceği de mümkündür.

Adet Süresi Uzarsa Ne Yapılmalı?

Bu konuyu iki şekilde değerlendirmekte fayda var,
1. Adet kanaması olmazsa ne yapmalı?
2. Adet olduğundan fazla uzarsa ne yapmalı?

Öncelikle birinci konuya değinecek olursa eğer bu döngü bir türlü başlamaz ve sorun yaşarsanız çeşitli yöntemlerle hızlandırabilirsiniz. Bunun için verdiğimiz bilgilere mutlaka göz atmalısınız. Diğer konu ise eğer bu yukarıda belirttiğimiz sürelerden daha uzun süren bir döngü yaşarsanız ne yapılmalı. Açıkçası her ikisi içinde çeşitli çözüm önerileri sunmaya çalıştık. Ama en net biçimde tek bir nedene bağlayamadığımız bir konu. Bu sebeple sürekli tekrarladığımız bir uzmana görünme konusunu tekrar hatırlatacağız.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir