Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir

Bu özel durum bize kadınlar hakkında bir çok bilgi verir. Özellikle gecikmesi hemen akıllara hamilelik şüphesini akıllara getirir. Peki en çok merak edilen konulardan bir tanesi adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir bilgi vermeye çalışalım. Çünkü her adet gecikmesini hamilelik belirtisi olarak algılayanlar var.

Öncelikle şunu belirtelim gecikmenin ve nedenleri bir den çok sebebe dayanabilir. Eğer düzensiz dönemler yaşıyorsanız ve bu sürekli yaşadığınız bir problemse zaten kendinizi biliyor olmalısınız. Eğer ne olduğundan emin değilseniz daha önce bu konuda detaylı bilgi verdiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

Bunun için Adet Düzensizliği başlıklı şu makaleden ulaşabilirsiniz.

Asıl konumuza dönecek olursak eğer bir ilişki yaşayıp sonrasında gecikme yaşadıysanız bu şekilde düşünmeniz normal. Ancak bu sürecin başlamasından sonra farklılıklar olabilir. Yani normalde adet olma tarihinizden 7-10 gün sürecek değişiklikler kabul edilebilir bir süredir. Ancak bundan daha uzun sürelerde hala bir şeyler yaşamadıysanız bunun için çeşitli nedenler arayabilirsiniz. Bu nedenleri tek tek burada saymak yerine sizi uzman doktorunuza yönlendirme tavsiyesinde bulunacağım. Çünkü burada yazacaklarımızla kafa yorarken vakit kaybetmenizi istemeyiz.

Biz adet ve hamilelik konusuna dönecek olursak; belirli bir süre sonrasında yaşadığınız gecikmeden dolayı endişenizi gidermenin çok kolay bir yöntemi vardır. Gebelik testi. Bunun için eczanelerden kolayca edinebileceğiniz testlerle bunu kontrol edebilirsiniz. Eğer planlı bir gebelik düşünüyorsanız ve sizin kontrolünüz dahilinde gerçekleştiyse normal günününüzden 7 gün sonra bu testi yapabilirsiniz. Normal şartlarda da uzmanlar ilişkiden sonra 21 gün geçtikten sonra gebelik testi yapılmasını tavsiye etmektedir. Böylece adet gecikmenizin gebeliğe mi bağlı olduğunu anlamış olursunuz. Eğer gebelik testiniz pozitif çıkarsa tebrik ederiz hamilesiniz diyebiliriz. Daha doğrusu hamile olma ihtimalinin olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü her ne kadar pozitif çıksa da gerçek hamileliğin kan testi ile ve ilerleyen zamanlarda daha net şekilde tespit edilmesi gerekir.

Ancak bilginiz dışında bir gecikme yaşanıyorsa her defasında test yaptırmak durumunda olmayabilirsiniz. Belki de yukarıda bilgisini verdiğimz bir düzensizlik söz konusu olabilir. Ancak son tarihinizden çok uzun süre olmasına rağmen gecikmiş olmanız durumunda bu yönteme başvurmalısınız. Eğer her defasında test sonucu negatif çıkıyorsa bu gibi durumlarda ayrıca başka sebepler araması için doktora görünmek en akıldı çözümdür. Her defasında kaç gün gecikirse hamilelik gerçekleşir diye endişe etmek daha streslidir. Çünkü gecikmenin bir çok nedeni olduğunu biliyoruz. En başta vücut yapınız, ruhsal durumunuz, yaşınız gibi etkenler rol oynayabilmektedir. Tek defaya mahsus bir gecikme mi yoksa sürekli devam eden bir gelişme mi bunları tespit ederek uzmanların takibi ile bu sorununuzu yenebilirsiniz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir