Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet döngüsü, insan vücudunun her ay hamile kalması için hazırlık sürecinin bir parçasıdır. Adet düzensizliği nedenleri arasında bir çok madde sayılabilir. Düzensiz kanama problemini belirlemek için sürecin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Bu süreci takip ettiğinden; hamilelik veya hamilelikten kaçınmak, adet semptomlarını daha iyi yönetmek ve sorunlar ortaya çıktığında ne olduğunu anlamak için kullanılabilir.

Bu dönemde düzensizlik (menstrüel), kadınların yaşamları boyunca sık sık karşılaştıkları sorunlardan biridir. 10 kadından birinde görülen erken menopozun ana semptomlarından biri olan adet düzensizliklerinin altında yatan faktörler, 20 ila 40 yaşları arasında değişmektedir.

Menstrüel düzensizliklere gençlerde hormonal nedenler neden olurken, doğal nedenler ileri yaşlarda etkili görünmektedir.Her kadının döngüsü farklıdır. Bununla birlikte, normal döngü aşağıdaki koşulları karşılamalıdır:

 • Kanama 3 ila 8 gün sürer.
 • Döngü her 21 ila 32 günde bir tekrarlanır. Bu zaman aralığı bir dönemin ilk gününden sonraki ilk güne kadardır.
 • Miktar açısından, günde 3-4 ped değiştirmek normal kabul edilir.
 • 21 günden kısa görülmesi ‘’sık görme’’ olarak değerlendirilir. 32 günden uzun sürmesi ise ‘’seyrek görülmesi’’ dir. Hiç adet görülmemesi ise problem olduğunun belirtisidir.

Kadınlarda düzensiz yaşanan bu sürecin; nadir veya çok sık dönemler, kramplar, kanama ve kan akışındaki farklılıklar gibi semptomları vardır. Bahsettiğimiz bu sürecin başlıca nedenleri:

 1. Sık sık yorgunluk hissetme,
 2. Baş dönmesi,
 3. Ağrı, kramp veya kusma,
 4. Kansızlık,
 5. Adet süresinin 2 günden az veya 7 günden fazla olması.

Yukarıda saydıklarımız adet düzensizliği neden olur sorusunun başlıca sebepleridir. Tüm bunlar ile beraber yaşanılan düzensizlik nedenleri için başlıca bunlar sayılabilir.

 • Polikistik over sendromu,
 • Yumurtalıkta bulunan kistler,
 • Beklenmedik gebelik, jinekolojik problemler,
 • Stres, mevsimler sebepler, kilo kaybı veya kilo alımı,
 • Tiroit bezleri,
 • Doğum kontrol hapları.

Menstrüasyon miktarı da bazı hastalıkların ilk belirtisidir. Az miktarda varsa, nedenler menopoz ve yumurtalık rezervini azaltan hastalıklar olabilir. Miktar yüksekse, kistlerin varlığını gösterebilir. Menstrüel düzensizliklerin menapozun farklı dönemlerinde ve çocuk doğurma çağında farklı nedenleri vardır. Tedavi yöntemleri de yaşa bağlı olarak değişir.

Bu soruna neden olan bir diğer önemli sorun, polikistik over sendromudur. Bu sorunu yaşayan 10 kadından 1’ini etkileyen polikistik over sendromunda, kistler erkeklik hormonu hormonlarını salgılayarak adet kalıplarını bozar. Kadınlarda saç dökülmesi, akne ve kilo alımı gibi belirtiler görülür. Kilo alımı nedeniyle hastalık sürekli ilerler.

Düzensiz dönemlerin tedavisi genellikle altta yatan nedenin tedavisine yöneliktir. Polikistik over sendromlu kadınlara hormonal ilaçlar verilebilir. İlaçlar tiroid hastalığı için reçete edilir veya bazen cerrahi müdahale yapılır. Doğumları kontrol etmek için kullanılan yöntemler de değiştirilebilir. Ayrıca doğum sonrası düzensizlik yaşayanlar bu konuda çok şikayetçi olmaktadırlar. Hatta B12 iğnesi hakkında da bu yönde şikayetler de gelmektedir. Tabi bu durumların kaç yaşa kadar normal karşılandığı konusunda bir şey söyleyemesekte ilerler yaşlarda daha sık göründüğü bilinir.

Bu sorundan kurtulmak için ne yapmalı ve rahat bir dönem geçirmek için ne iyi gelir biraz da onlara değinelim. Yaşam tarzı değişiklikleri ve stres yönetimi, düzensiz dönemleri kontrol etmenin en önemli yöntemleridir. İdeal kilo aralığında olmak düzenli hasta için önemlidir. Ergenlik döneminde, çok erken veya geç yaştaki menstruasyon araştırılmalı ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. Bu durumun kendisini tekrarlaması halinde; ilk olarak doktorunuzla görüşmeniz ise en sağlıklı çözüm önerileri için gereklidir.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir