Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

Kadınların en çok endişe duyup merak ettiği konulardan bir tanesi adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi ve bunun nedeninin tam olarak ne olduğudur. Özellikle aşırı kanama sonrası parça gelmesi sık rastlanan bir durum değildir. Bunun bir çok nedeni olabileceği gibi bilinen bazı sebeplerden dahi olabilir. Çünkü kan sadece sıvı, likit şeklinde gelmeyebilir. Bazı durumlarda içeride pıhtılaşarak dışarıya atılabilir. Pıhtılaşma normal olabilecek bir durum iken gerçek sebebinin araştırılması ve müdahalesinin gerekliliği doktorlar tarafından takip edilmelidir.

Pıhtılaşma Neden Olur?

Vücudun yapısı gereği bir çok besin ve minarele ihtiyaç duyar. Demir başta olmak üzere bir çok temel gereksinim vardır. Ayrıca kansızlık problemi yaşanması yine aynı şekilde etki edebilecek bir etkendir. Başlı başına kanın pıhtılaşmasının çeşitli nedenleri olduğunu biliyoruz. Bu nedenler doğrudan kan yapınıza etki edeceğinden bu süreçte de karşınıza çıkacaktır. Özellikle hamilelikten sonra vücut yapısı tam olarak eski haline dönemez. En çok değişimi rahim yapacağı için doğrudan bu gibi sebeplere de zamanla rastlanabilir. Hatta bu sorundan başka sorunların dahi olabileceği görülmüştür. Ama bunların tamamı doğal bir döngü olduğu için her şeyden endişe etmeden ama onları bilerek ve önemseyerek yaklaşılmalı.

Çeşitli ilaçlar, depresyon, menepoz gibi etkenler her yapımızı etkilediği için bu konuda da etkisini gösterir. Bu dönemi en sağlıklı şekilde atlatmak için bu sebepleri hayatımızda minimuma indirmemiz gerekiyor. Her şeyden önce temel sağlık sorunlarının önüne geçmek içinde önemlidir.

Yukarıda belirtmeye çalıştığımız pıhtılaşmış kanın dışarıya atılması sonrası bunu ciğer gibi parça olarak algılayanlar olmaktadır. Bu şekilde ciğer gibi parça gelmesi eğer durum bundan ibaretse normal sayılabilecek bir durumdur. Yine de onun bundan kaynaklı olduğundan emin olmanız için doktora başvurmanız önemlidir. Çünkü pıhtılaşma harici başka sebeplerden dolayı da bilmediğimiz şeyler olabilir. Çünkü her gelen yoğun kanı bu şekilde yorumlamak ciddi bir yanlış olabilir. Çünkü kimi zaman bu dönemdeki kanamaların aşırı gelmesi yani miktarı, rengi ve türü bize çeşitli hastalıklar hakkında bilgi verebilir. En doğru bilgiyi almak için mutlaka doktor kontrolünde süreci takip etmelisiniz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir